Styropian czy wełna mineralna – czym ocieplić dom?

Read Time:1 Minute, 30 Second

Kiedy przymierzamy się do wykonania ocieplenia budynku, z łatwością zobaczymy, że najczęściej wykorzystywanymi materiałami są wełna mineralna i styropian. W związku z tym stajemy przed dylematem, który z nich lepiej nadaje się do tego zadania. Istnieją pomiędzy nimi dość ważne różnice, które mogą pomóc nam zdecydować.

Montaż ocieplenia 

Docieplenie budynków Częstochowa, w zależności od wybranego materiału, będzie wymagało nieco innych metod wykorzystywanych przy montażu.

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wełna mineralna jest zdecydowanie cięższa niż styropian. W związku z tym potrzebuje solidniejszego mocowania – dlatego okazują się tutaj niezbędne kołki ze stalowym rdzeniem. Z drugiej strony, ze względu na ogromną elastyczność, wełnę mineralną łatwo przytwierdzić do podłoża i dopasować do wybranej powierzchni. 

Płyty styropianowe są sztywne, dlatego nie mamy tutaj większego pola do manewru. Jednocześnie ich przytwierdzenie do elewacji wymaga jedynie plastikowych kołków, ponieważ styropian jest bardzo lekki. 

Nasiąkliwość i odporność na ogień

Jednym z podstawowych parametrów, na jakie zwracamy uwagę podczas wybierania materiału na ocieplenie domu, jest jego łatwopalność. Tutaj sprawa jest dosyć prosta: wełna mineralna pozostaje całkowicie niepalna, z kolei styropian posiada właściwości, dzięki którym jest samogasnący. Oznacza to, że w chwili pożaru zacznie się topić i palić, jednak po stłumieniu ognia nie trzeba go dodatkowo gasić, ponieważ stanie się to samoistnie.

Niezwykle ważna jest także nasiąkliwość, w końcu ocieplenie będzie stale narażone na wilgoć. Styropian chłonie niewiele wody, dlatego deszcz w żaden sposób mu nie zaszkodzi. Wełna mineralna z kolei absolutnie nie może zostać zmoczona. Po przymocowaniu do elewacji musi zostać dodatkowo zabezpieczona. 

Ocieplenie domu – właściwości akustyczne

Nie da się ukryć, że docieplenie elewacji powinno też wygłuszać hałas z zewnątrz, dzięki czemu we wnętrzu domu będzie znacznie ciszej. W tym przypadku nie ma wielkiej różnicy, ponieważ i styropian, i wełna mineralna posiadają znakomite właściwości akustyczne. Wełna delikatnie góruje nad styropianem w przypadku ścian trójwarstwowych czy szkieletowych.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Previous post Co warto wiedzieć przed zamieszkaniem w szeregówce?
Next post Tanie i trwałe rynny – wybieramy ekonomiczne rozwiązania