Co warto wiedzieć przed zamieszkaniem w szeregówce?

Read Time:1 Minute, 23 Second

Domy szeregowe cieszą się coraz większą popularnością – zanim jednak zaplanujemy przeprowadzkę, warto wiedzieć, z czym wiąże się wynajęcie lub kupno szeregówki. Czy to rozwiązanie rzeczywiście się opłaca?

Jakie są koszty domu szeregowego?

Nie da się ukryć, że kupno domu bądź mieszkania wiąże się z ogromnymi kosztami. Dlatego często wybieramy kredyty hipoteczne bądź oszczędzamy przez wiele lat, by pozwolić sobie na znalezienie wymarzonych czterech kątów. Do tego dochodzą później koszty utrzymania, które niejednokrotnie przekraczają możliwości domowego budżetu.

Warto zatem zdawać sobie sprawę, że szeregowce Częstochowa wychodzą taniej niż mieszkanie czy dom wolnostojący. Dom szeregowy może kosztować nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej niż mieszkanie o podobnej powierzchni w centrum miasta. Z kolei wzniesienie domu wolnostojącego wymaga ogromnej sumy, która i tak często nie wystarcza na realizację projektu w 100%. 

Tymczasem w szeregówkach jest mniej okien, a dzięki łączonym ścianom obniżają się koszty wykonania elewacji czy ocieplenia. Ponadto bardzo często wykorzystuje się miejską sieć wodociągową i ogrzewanie miejskie, co również pozwala na zaoszczędzenie całkiem pokaźnej kwoty. 

Mieszkanie w szeregówce – ograniczenia

Oczywiście dom szeregowy to nie tylko zalety – przed taką inwestycją powinniśmy też zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń. Przede wszystkim, mimo osobnego wejścia i tym samym braku konieczności dzielenia klatki, szeregówka jest zaledwie namiastką domu jednorodzinnego. Wprowadzając się do niej, będziemy mieli sąsiadów przez ścianę, podobnie jak w bloku. 

Dodatkowo podczas budowania własnego, wolnostojącego domu, możemy dowolnie rozplanować pomieszczenia czy wybrać materiały chociażby na elewację. Tymczasem szeregowce powstają według z góry ustalonego projektu – to, że kupimy tam mieszkanie, nie daje nam niestety prawa do dokonywania większych zmian. 

Ponadto sam metraż i układ pokojów może być czasem problematyczny. Przykładowo mniejsza liczba okien sprawia, że musimy zainwestować w dobre oświetlenie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Previous post O czym pamiętać, montując okno?
Next post Styropian czy wełna mineralna – czym ocieplić dom?