Tanie i trwałe rynny – wybieramy ekonomiczne rozwiązania

Tanie i trwałe rynny – wybieramy ekonomiczne rozwiązania

17 grudnia 2019 Wyłączono przez Master Bloger

Rynny to – tuż obok zadaszenia – jeden z najważniejszych elementów wykończenia budynku. Powinny być solidne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i dopasowane do materiału poszycia dachowego. Jeśli nie wiemy, które rynny będą i ekonomiczne i trwałe, to w tym krótkim poradniku znajdziemy informacje niezbędne do podjęcia dobrej decyzji.

Rynny – na jaki materiał postawić?

Najważniejszy jest materiał, z jakiego wykonane są rynny, które wybierzemy. Powinien nie tylko pasować do zadaszenia, ale również cechować się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i obciążenia. Bardzo istotne jest, by był odporny na rdzewienie czy kwaśny deszcz. Oczywiście, nie możemy pomijać aspektów wizualnych, ale w przypadku wyboru tak ważnych akcesoriów, jakim są rynny, kwestię designu najlepiej zostawić na koniec.

Najtrwalszym substratem, z którego wykonane są rynny, jest stal i aluminium. PCV to także bardzo popularne tworzywo z uwagi na lekkość i cenę, ale dużo mniej solidne od poprzedników. Plastik łatwo ulega zniszczeniu, szybko pojawiają się na nim rysy i pęknięcia. Nie rdzewieje – to fakt, ale pozostałe wady z pewnością wykluczają go w przypadku poszukiwania solidnych rynien dobrej jakości, mających przetrwać lata i nie wymagających konserwacji.

Rynny a rodzaj zadaszenia

Kolejna kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę szukając odpowiednich rynien, to nasze pokrycie dachowe. Jeśli jest nim blachodachówka modułowa, idealne będą aluminiowe rynny, w kolorze dopasowanym do dachu. Dobierzmy także odpowiednie akcesoria na dach. Rynny to nie wszystko. By zadaszenie dobrze pełniło swoją rolę i przy okazji było porządnie zabezpieczone, niezbędne są śniegołapy, kominki wentylacyjne i gąsior modułowy. Chcąc dodatkowo podkreślić styl budynku, możemy zainwestować w struktonit.

Gdy z kolei nasz dach tworzy blacha trapezowa, w parze z nią pójdą rynny aluminiowe. Te dwa rodzaje materiałów na system odprowadzający wodę, sprawdzają się najlepiej w przypadku poszyć blaszanych – są trwałe, solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo możemy je kupić od tego samego producenta, co dach i zaoszczędzić sporo funduszy.