Poprawna pielęgnacja betonu

Read Time:1 Minute, 20 Second

Beton to najpopularniejszy materiał budowlany. Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace budowlane bez tego materiału. Jak dbać o świeży beton?

Czym jest beton?

Beton to mieszanka kruszywa, spoiwa hydraulicznego i wody. Spoiwo hydrauliczne to cement lub cement z dodatkami uszlachetniającymi. Kruszywem jest piasek lub żwir. Od grubości ziaren kruszywa zależą cechy betonu. Dodatki uszlachetniające dodawane są po to, aby beton nie rozwarstwiał się i nie pękał po wyschnięciu. Pomimo wszelkich użytych środków o świeżo wylany beton należy odpowiednio dbać.

Pielęgnacja betonu latem

Beton należy kupować w betoniarniach o dobrej renomie. Warto zaczerpnąć informacji na temat firmy, w której zamierzamy kupić beton. Radomsko to jedna z betoniarni o długoletniej tradycji i dużym doświadczeniu. Dobry beto towarowy, jeśli pielęgnujemy go odpowiednio, będzie trwały i wytrzymały. 

Latem należy zadbać przede wszystkim o to, aby woda z wylanego betonu nie wyparowała zbyt szybko. Dlatego świeżo wylany beton należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Trzeba również często polewać wodą dany element betonowy. Można go również przykryć folią, która spowoduje spowolnienie parowania wody i tym samym schniecie. W ten sposób unikniemy pękania i wykruszania się betonu.

Pielęgnacja betonu zimą

Zima nie jest dobrym czasem do prac budowlanych. Niestety czasami nie ma wyboru i należy niektóre czynności wykonać w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Należy wtedy zadbać o odpowiedni rodzaj cementu, który wzbogacony jest domieszkami chroniącymi materiał przed działaniem niskich temperatur. Polecany jest beton o niskim zapotrzebowaniu na wodę i taki o wysokim cieple hydratacji. Wtedy pielęgnacja betonu będzie trochę mniej skomplikowana. W przypadku bardzo niskich temperatur można użyć nagrzewnic, które zapewnią odpowiednią temperaturę dojrzewającemu betonowi. Trzeba jednak uważać, aby nie przesuszyć betonowego elementu, który dojrzewa.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Co sprawia, że styropian jest tak chętnie wykorzystywany w termoizolacji budynków?
Next post Obróbka z blachy – jak uszczelnić komin?