Co sprawia, że styropian jest tak chętnie wykorzystywany w termoizolacji budynków?

Co sprawia, że styropian jest tak chętnie wykorzystywany w termoizolacji budynków?

18 kwietnia 2020 Wyłączone przez Master Bloger

Nadeszła wiosna – nawet noce są coraz cieplejsze. Oznacza to, że konieczne prace budowlane, szczególnie te dotyczące zewnętrznego ocieplania budynków, otrzymały zielone światło. Warto zatem przypomnieć sobie, dlaczego do termoizolacji najlepiej wykorzystać styropian – materiał niezwykle w budownictwie uniwersalny. Co sprawia, że tak często sięgamy właśnie po płyty styropianowe?

Waga styropianu

Podczas prac remontowo-budowlanych musimy pamiętać o wszystkim – w tym również o tym, by nadmiernie nie przeciążać konstrukcji. Wykorzystanie styropianu znacząco to zadanie ułatwia, ponieważ to materiał niezwykle lekki. Paczka styropianu, obejmująca zazwyczaj około 0,3 m3, waży 3-4 kg. Nieco inaczej jest ze styropianem podłogowym i parkingowym – tu waga może sięgać nawet 11 kg. Mimo wszystko tak niewielki ciężar ułatwia przenoszenie płyt i sam montaż.

Czy styropian jest łatwopalny?

Niestety styropian rzeczywiście należy do materiałów łatwopalnych. Dlatego też w budownictwie wykorzystuje się jedynie styropian samogasnący, który może zająć się ogniem, jednak, jak nazwa na to wskazuje, po pozostawieniu samodzielnie gaśnie. Warto jedynie pamiętać, by nie wykorzystywać płyt na sufity, ponieważ topiące się cząsteczki styropianu mogą spadać, a przez to rozprzestrzeniać pożar.

Nasiąkliwość i właściwości termoizolujące

To, co sprawia, że docieplenie budynków nie może się obejść bez styropianu, to przede wszystkim jego napowietrzenie, które umożliwia doskonałe utrzymywanie ciepła. Płyty styropianowe w 98% składają się właśnie z powietrza. Jeśli zależy nam na jak najlepszej izolacji termicznej, warto zwracać uwagę na gęstość styropianu – im większa, tym wzrasta również współczynnik przewodzenia ciepła.

Styropian całkiem nieźle radzi sobie też z wilgocią, oczywiście pod warunkiem, że nie ma stałego kontaktu z wodą – a właśnie tak dzieje się w przypadku styropianu fasadowego. Dlatego materiał znakomicie sprawdza się podczas termoizolacji budynku.

Jeśli planujesz w najbliższym czasie ocieplić dom, zwróć się o pomoc do profesjonalnej firmy, takiej jak https://termobud.com.pl. Dzięki temu zyskasz pewność, że prace przebiegną szybko i sprawnie.