Niepełnosprawni i ulgi podatkowe
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub utrzymujesz kogoś, kto posiada taki status, na pewno ucieszy cię wiadomość, że możesz z tego tytułu skorzystać z tak zwanej ulgi podatkowej. Jednak wiadomo, że przepisy z roku na rok ulegają zmianie, więc w tym artykule poznasz aktualne zasady przyznawania tego typu ulg oraz sposoby, na jakie możesz się o nie ubiegać składając odpowiedni wniosek w swoim zeznaniu podatkowym.
Ulga rehabilitacyjna może być obliczona na dwa sposoby. Pierwszy z nich to obliczenie kwotowe, czyli wydatki niezbędne do utrzymania osoby niepełnosprawnej (sprzęt medyczny leki, wizyty lekarskie, zabiegi itd.) będą ci zwrócone do określonej kwoty, jaką na nie wydasz. Drugi sposób polega na nieograniczonej uldze.
Jaką ulgę wybrać?
Warto wiedzieć, że najczęściej korzysta się z pierwszego sposobu rozliczania, ponieważ wtedy nie musimy przez cały rok podatkowy zbierać dowodów na zakup wymienionych wcześniej rzeczy.
W drugim przypadku, musimy udowodnić, jakie rzeczywiste koszty ponieśliśmy, z tytułu zakupu środków niezbędnych do funkcjonowania, jako osoba niepełnosprawna.
Co dokładnie można odliczyć?
Teraz zaprezentujemy listę, na której wskazane są rzeczy lub czynności, jakie możesz odliczyć, by skorzystać z ulgi:
- przebudowa domu, podjazdu lub mieszkania, by poruszanie się osoby niepełnosprawnej było ułatwione,
- pobyt na turnusach rehabilitacyjnych,
- zabiegi rehabilitacyjne,
- zakup sprzętu rehabilitacyjnego lub podtrzymującego funkcje życiowe,
- pies przewodnik i utrzymanie go,
- opłata za tłumacza migowego lub przewodnika osób niewidomych,
- kolonie dla niepełnosprawnych do 25 roku życia.
Komu przysługuje ulga?
Możesz skorzystać z ulgi, gdy bezpośrednio ty jesteś osobą niepełnosprawną lub pod twoją opieką jest taka osoba. Poza tym osoba niepełnosprawna, nie może zarobić w ciągu roku więcej niż 9120 zł.
By móc otrzymać ulgę z tytułu bycia osobą niepełnosprawną lub posiadania takowej osoby pod opieką, musisz posiadać orzeczenie lekarskie o takim statusie lub dokument potwierdzający pokrewieństwo z człowiekiem niepełnosprawnym.
Musisz również zgromadzić dowody poniesionych kosztów czyli faktury lub przelewy bankowe, ponieważ paragony fiskalne nie są akceptowane.
Average Rating