Spadek – przykre formalności i zobowiązania

Read Time:1 Minute, 16 Second

Otrzymanie spadku po osobie bliskiej z jednej strony jest radosną wiadomością, ale z drugiej wiąże się również z dopełnieniem wielu formalności i wypełnieniem masy dokumentacji. Będąc w żałobie, tego typu przedsięwzięcia mogą być dla nas trudne, więc dobrze jest przygotować się na nie wcześniej lub przeczytać ten krotki i zrozumiały poradnik na temat wszystkich formalności związanych ze spadkiem.

Zanim przystąpimy do szczegółów warto zaznaczyć, że płacimy podatek od spadku wtedy, gdy jego wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Ta z kolei zależna jest od stopnia pokrewieństwa, jaki łączył nas z osobą, od której otrzymaliśmy spadek.

Spadek wolny od podatku

Jak obliczyć tę kwotę? W przypadku bardzo bliskiej rodziny (małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierbowie, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowe, zięciowie i synowie), kwota wolna od podatku wynosi do 9637 zł.

Z kolei 2 grupa podatkowa, czyli dalsza rodzina (dzieci rodzeństwa, wnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie i dzieci pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, małżonkowie wnucząt) podatek będzie musiała zapłacić, gdy wartość spadku przekroczy 7276 zł. Natomiast grupa podatkowa numer 3 (wszyscy pozostali nabywcy, również niebędący członkami rodziny) zapłaci podatek gdy wartość darowizny po zmarłym przekroczy 4902 zł.

Jak odprowadzić podatek od spadku?

Często jednak majątek, jaki zostaje nam podarowany w spadku (szczególnie w przypadku bardzo bliskiej rodziny) przekracza kwotę wolną od podatku i chcąc czy nie, musimy odprowadzić od niego podatek. W takiej sytuacji musimy do urzędu skarbowego zanieść wypełnione zgłoszenie SD-3.

O co chodzi w tym formularzu? Dzięki niemu możemy poświadczyć, że nabyliśmy prawa majątkowe i legalnie stać się ich właścicielami oraz uiścić wymagane podatki.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Previous post Niepełnosprawni i ulgi podatkowe
Next post Lokata na 3 miesiące: o czym trzeba wiedzieć?