Jak skutecznie uczyć się języka obcego z książek?
Coraz częściej mówi się, że czytanie książek w językach obcych to świetny sposób na naukę tychże języków. Najczęściej po takie rozwiązanie sięgają osoby, dla których nauka języka w formie rozmowy z native speakerem jest zbyt kosztowna lub osoby, które dodatkowo chcą poprawić swoje umiejętności.
Czytanie w języku obcym – o czym należy pamiętać?
Aby rozpocząć przygodę z czytaniem w języku obcym, wystarczą dobre chęci. Niestety, jeśli na początku źle dobierzemy książki, które chcemy przeczytać, nasz zapał może szybko się ostudzić, a chęci ulecieć. Na samym początku warto wybrać książkę, która pisana jest stosunkowo dużą, czytelną czcionką. Taka książka musi być dla nas interesująca, mieć ciekawą, ale niezbyt skomplikowaną fabułę. Na początkowym etapie przygody z czytaniem w obcym języku, warto zadbać także o spokojne miejsce do czytania — takie, w którym będziemy mogli się skupić. Czytanie w obcym języku jest bardziej wymagające niż czytanie w języku ojczystym, dlatego nie zamęczaj się — kiedy poczujesz, że potrzebujesz przerwy, oderwij się od książki.
Nic nie rozumiem, jak rozwiązać ten problem?
W czytaniu książek w języku obcym najważniejsza jest wytrwałość. Nie warto zniechęcać się tylko dlatego, że nie rozumiemy kilku słów. Dobrą praktyką jest zakreślanie niezrozumiałych dla nas słów i tłumaczenie ich na język ojczysty. Czasem może zdarzyć się, że dany fragment jest dla nas za trudny np. zawiera wiele skomplikowanych przymiotników. W takiej sytuacji warto starać się zrozumieć mniej więcej sens czytanego tekstu — nie musimy przecież znać wszystkich słówek. Niektóre wydawnictwa posiadają w swojej ofercie książki dwujęzyczne — jest to ciekawa propozycja dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z czytaniem w obcym języku. Jeśli książka, która nas interesuje, nie jest dostępna na rynku w dwujęzycznej wersji, warto pamiętać, że łatwiej nam będzie przyswoić sobie książkę, którą już raz przeczytaliśmy w swoim ojczystym języku. Pierwotne przeczytanie książki w języku ojczystym może w znacznym stopniu ułatwić nam zrozumienie czytanej książki.
Zeszyt słówek – ułatwienie w czytaniu
Jeśli w obcojęzycznych książkach pojawia się wiele nieznanych nam dotąd słówek, warto założyć zeszyt słówek. Zapisując w takim zeszycie nowe słówka oraz tłumacząc na język ojczysty, na pewno zapamiętamy je na dłużej, niż tylko sprawdzając znaczenie w trakcie lektury książki. Zeszyt słówek może być świetną podstawą do stworzenia fiszek, które pozwolą utrwalić na dłużej nowo poznane wyrazy.
Tę i wiele innych metod nauczania przybliży ci nauka języka angielskiego Częstochowa.