Jak ograniczyć spalanie paliwa?

Read Time:1 Minute, 13 Second

Nadmierne spalanie paliwa często nie jest jedynie kwestią właściwości silnika pojazdu. Na jego redukcję wpływ mają także kierowcy. Ograniczając emisję spalin możemy oszczędzić sobie niepotrzebnie wydanych pieniędzy, a środowisku zanieczyszczeń prowadzących do jego spustoszenia. Kilka nawyków czy dodatkowych mechanizmów może ustrzec pojazd przed zbędnym spalaniem, a co za tym idzie niepotrzebną jego eksploatacją.

Zimny silnik a zużycie paliwa

W początkowej fazie jazdy zimny silnik może pobierać dziesięciokrotnie więcej paliwa, niż po osiągnięciu odpowiedniej temperatury. Proces ten szczególnie widoczny jesienią i zimą. Redukcję spalania warto więc zacząć od wsparcia pracy silnika podczas rozruchu. Instalując grzałki silnikowe skrócimy proces ogrzewania mechanizmów, analogicznie ograniczymy ilości paliwa potrzebnego do osiągnięcia odpowiedniej temperatury silnika.

Płynna jazda redukuje spalanie

Osiągnięcie odpowiedniej temperatury silnika to nie wszystko. Także umiejętności kierowcy i jego sposób prowadzenia samochodu dodatkowo wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa. Można je niwelować poruszając się ze stałą szybkością. Należy również planować jazdę tak, aby nie nadużywać hamulca. Ewentualne przeszkody na drodze warto pokonywać zmniejszając prędkość silnikiem. Odpowiednio zwalniany pedał gazu pozwoli na osiągnięcie mniejszych obrotów silnika i zmianę biegu. Warto pamiętać, aby zmian biegów dokonywać przy odpowiedniej liczbie obrotów silnika.

Wybór odpowiedniej trasy

Na płynność jazdy ma także wpływ dobór odpowiedniego szlaku. Planując podróż, dobrze jest najpierw zapoznać się z natężeniem ruchu na poszczególnych trasach. W efekcie może się zdarzyć, że dłuższy kurs okaże się bardziej ekonomiczny. Wszelkie roboty drogowe, korki czy choćby stan nawierzchni, mogą wpływać na sprawność jazdy. Należy zatem wybierać drogi, które pozwolą na utrzymanie stałej prędkości. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Dlaczego warto wybierać drewno klejone?
Next post Jak skutecznie uczyć się języka obcego z książek?