Dlaczego warto wybierać drewno klejone?

Read Time:1 Minute, 24 Second

Drewno klejone, przez wielu nazywane technologią przyszłości, jest coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem. Na taką opinię wpływa fakt, że do jego uzyskania używa się surowców odnawialnych, a jego utylizacja jest łatwiejsza od innych produktów z tej kategorii. Czynnikiem, który wyróżnia drewno klejone, nie jest jedynie jego naturalność i łatwość utylizacji; drewno klejone jest produktem coraz to częściej używanym do tworzenia konstrukcji. Dzięki połączeniu kilku warstw drewna, drzewo klejone jest wytrzymalsze od zwykłego surowego drewna używanego do budowania konstrukcji.

Czym różni się drewno klejone od sklejki?

Jeżeli nie znamy się na temacie, możemy uznać, że drewno klejone i sklejka to ten sam produkt. Jednak tak naprawdę są to dwa różne produkty, różniące się danymi technicznymi, a także zastosowaniem. Drewno klejone uzyskuje się poprzez sklejenie kilku warstw drewna, którego grubości są zależne od wymagań klienta, lecz zazwyczaj nie mają poniżej 5 mm. Natomiast sklejka jest płytą stworzoną z płatów drewna o wiele mniejszej grubości. Różnica w zastosowaniu również jest bardzo duża. Drewno klejone jest materiałem służącym do konstrukcji, a sklejka swoje zastosowanie znajduje w pracach stolarskich, gdzie używa się jej dla przykładu do budowy lekkich meblościanek. 

Jak prawidłowo zabezpieczyć drewno klejone? 

Jeżeli chcemy poprawnie zabezpieczyć drewno klejone, musimy do tego zadania zaopatrzyć się w impregnat, pędzel lub jeżeli powierzchnia drewna jest większa, w metody natryskowe. Jeżeli powierzchnia drewna jest niewielka, używamy do impregnacji drewna klejonego pędzla. Równomiernie rozprowadzamy warstwy impregnatu na powierzchni drewna, aby w każdym miejscu grubość impregnatu była taka sama.

Dobrym sposobem na impregnację drewna klejonego jest również metoda zanurzeniowa, podczas której zanurzamy całe drewno w impregnacie. W taki sposób impregnacja daje najlepsze efekty i skutecznie zabezpiecza drewno przed niechcianym działaniem owadów oraz grzybów, które mogą przyczyniać się do szybszego rozkładu drewna.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Złote zasady nauki języków obcych
Next post Jak ograniczyć spalanie paliwa?