Korzyści termomodernizacji budynku

Read Time:1 Minute, 21 Second

Termomodernizacja zapewnia istotną poprawę ciepłochronności budynku i ograniczenie wydatków na jego ogrzewanie. Do najczęstszych prac renowacyjnych należy docieplenie ścian zewnętrznych, ponieważ straty ciepła w głównej mierze spowodowane są niewystarczającą grubością ich izolacji. Nie trudno się zorientować, że wiele z domów wybudowanych przed kilkunastoma latami, nie jest przystosowanych do dzisiejszych standardów energetycznych. Jak ocieplić dom, by zwiększyć komfort?

Docieplenie starych budynków – co warto wiedzieć?

Ściany zewnętrzne to drugi po dachu element budynku, przez który ucieka najwięcej ciepła. Jeżeli zimą w naszym domu odczuwamy chłód a rachunki za ogrzewanie ciągle rosną, może to oznaczać, że budynek jest nieszczelny i wymaga dokładnego docieplenia.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu termomodernizacji budynku konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego już układu ocieplenia. Najlepszym pomysłem będzie stworzenie projektu, w którym zamieszczony zostanie plan prac remontowych.

Projekt powinien określać ocenę stanu technicznego istniejącego ocieplenia, układ warstw, jak i sposób mocowania warstw docieplenia budynku do podłoża. Tylko w ten sposób jesteśmy się w stanie dowiedzieć, jak rozpocząć pracę związaną z montażem nowego materiału.

Należy również pamiętać, aby sięgać po materiały tylko od sprawdzonych producentów, bo tylko wtedy będziemy pewni, że są one najwyższej jakości i posłużą nam na lata.

Korzyści docieplenia budynku

Wykonanie nowego ocieplenia to bardzo kosztowne rozwiązanie. Czasem nie warto zrywać starych termoizolacji, ponieważ wiąże się to uciążliwym remontem i stratą czasu. Najlepszym pomysłem jest docieplenie budynków, czyli poprawa parametrów istniejących ociepleń poprzez nałożenie dodatkowych płyt ze styropianu lub izolacji z wełny mineralnej.

Główne korzyści wynikające z docieplenia domu to:

  • spadek kosztów ogrzewania,
  • lepsza szczelność,
  • lepsza przepuszczalność (chroni dom przed rozwojem pleśni i grzybów),
  • poprawa wyglądu elewacji,
  • zmniejszenie występowania przeciągów,
  • zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wypuszczanych do środowiska.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Okna do domu – na jakie się zdecydować?
Next post Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?