Gąsior modułowy do wykończenia dachu z blachy
Gąsior modułowy do jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych dachu. Odpowiada on za prawidłowe odprowadzania opadów atmosferycznych do rynien. Dodatkowo, jest również designerskim akcesorium, który świetnie spaja wygląd blachodachówki z całością budynku. Zapewnia zadaszeniu nie tylko bezpieczeństwo ale i efektowne wykończenie. Wszystko, co warto wiedzieć o gąsiorze modułowym, przeczytasz w tym artykule.
Wiemy już, że dach to nie tylko poszycie i rynny, ale również inne elementy. Takie jak, np. struktonit, gąsior, kominek wentylacyjny czy wyłaz dachowy. Dziś zajmiemy się wyborem najlepszego gąsiora w zależności od zadaszenia, które znajdzie się na naszym domu.
Gąsior modułowy – funkcje
Element ten montuje się po położeniu modułów poszycia z blachodachówki. Miejsce jego instalacji do brzegi dachu. Instaluje się go w taki sposób, by woda swobodnie spływała ze szczytu zadaszenia do rynien. Wylot gąsiora znajduje się tuż przy brzegach systemu rynnowego. Dzięki niemu, opady atmosferyczne nie spływają po ścianach domu i nie niszczą elewacji.
Najlepszy gąsior to ten, który wyprodukowany jest z najwyższej jakości blachy o grubości 0,5 – 0,6. Dzięki temu jest trwały i perfekcyjnie pełni swoją funkcję. Patrząc na dach ozdobiony i zabezpieczony gąsiorem, widać jak ten element wykończeniowy spaja całość domu i dodaje mu niepowtarzalny design.
Gąsior a rodzaj dachu
Gąsior modułowy wybieramy tylko wtedy, gdy na naszym dachu pojawi się blachodachówka. Jeśli natomiast decydujemy się na poszycie, które tworzyć będzie, np. blacha trapezowa, nie jest on potrzebny. Ten materiał jest produkowany w taki sposób, że tworzą się na nim specjalne rowki umożliwiające wodzie swobodne spływanie do rynien. Jeśli system rynnowy zostanie zamontowany poprawnie, opady nie przedostaną się do ścian budynku tylko właśnie do rur, skąd spłyną do kanalizacji.
Bardzo ważne jest, by przy wyborze zarówno pokrycia jak i gąsiora, z największą dokładnością zebrać wymiary powierzchni. Dzięki temu, unikniemy wszelkiego rodzaju docinania elementów. Takie zabiegi często skutkują nieprawidłową instalacją dachu i akcesoriów, co skutkuje tym, że rynny nie mogą prawidłowo pełnić swojej funkcji.
Average Rating