Czy warto korzystać z usług doradcy finansowego?

Read Time:1 Minute, 53 Second

Wzięcie dużego kredytu czy też decyzja o regularnym oszczędzaniu nie są proste. Często to prawdziwe wyzwanie i warto wiedzieć, jak postępować. Co wybrać, czym się kierować itd. Wielu z nas nie ma wiedzy na temat finansowania, inwestowania i oszczędzania. Wtedy warto udać się po poradę do doradcy finansowego. Tylko jak znaleźć zaufanego? Czy na pewno jest pomoc jest niezbędna?

Kredyty, lokaty, fundusze inwestycyjne, konta bankowe i oszczędnościowe, depozyty, papiery wartościowe, płatności elektroniczne, aplikacje mobilne, stopy procentowe itd. – świat finansów i pojęcia z tego zakresu potrafią namierzać w głowie, kto nie ma na co dzień nic wspólnego z bankowością. Jeśli porównania poszczególnych ofert, kompletowanie potrzebnych dokumentów i obliczanie rat Was przerasta, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego. W czym nam pomoże i jakie powinien mieć cechy?

Doradca – ale jaki?

Doradców jest wielu, ale nie każdy zna się na rzeczy i ma podejście do klienta. Aby być naprawdę dobrym w tym fachu, trzeba mieć odpowiednie cechy charakteru i lubić kontakt z ludźmi. Poza tym na doradcę inwestycyjnego należy zdać egzamin organizowany przez państwową Komisję Nadzoru Finansowego. Z kolei doradcą finansowym lub kredytowym może zostać każdy.

Poza wiedzą przydatne są też miękkie kompetencje, szereg zdolności interpersonalnych, umiejętność radzenia sobie ze stresem, działania pod presją itp. Musi po prostu zagwarantować nam opiekę. Mimo to pamiętajmy, że ich celem jest sprzedaż produktów finansowych – jak fundusze inwestycyjne czy kredyty.

Czego oczkujemy od doradcy finansowego?

Dobry doradca finansowy musi mieć wiedzę na temat przedstawianych produktów, ale także ofert poszczególnych banków. Musi mieć także świadomość, jak rynek wygląda obecnie, jakie są tendencje, prognozy zmian itd. Ważne, czy zaprezentuje nam wiele możliwości, czy też skupi się jedynie na wybranej ofercie lub kilku. Zwróćmy uwagę, czy pokazuje, co bierze pod uwagę, doradzając nam konkretne oferty.

Warto zadawać mu też wiele pytań, aby sprawdzić, jak będzie na nie odpowiadał, omawiał poszczególne produkty bankowe, prezentował ofertę itd. Jeśli interesują nas fundusze inwestycyjne czy lokaty, takie rozeznanie i rzetelne wyjaśnienia są bardzo ważne. Najlepiej pytać wprost – np. o potencjalny zysk, ryzyko straty, różnice między produktami itp.

Ważne jest szersze spojrzenie

Jedną z cech dobrego doradcy jest umiejętność szerszego spojrzenia na klienta, jego możliwości, a także sytuację na rynku. Produkty muszą być dobrane do naszych potrzeb i możliwości, nie mogą zostać wybrane przypadkiem. Łatwiej będzie nam podejmować kolejne decyzje związane z finansowaniem.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Previous post Praktyka czyni mistrza!
Next post Jakie produkty bankowe są najpopularniejsze wśród seniorów?