Dlaczego blachodachówka zielenieje i jak temu zapobiec?

Read Time:1 Minute, 24 Second

O wytrzymałości i estetyce blachodachówki przekonało się już bardzo wiele osób, które postanowiły zainwestować właśnie w ten materiał podczas wykańczania dachu. Warto jednak pamiętać, że nawet najwyższa jakość i zaufany dystrybutor nie oznaczają, że nie trzeba dbać o pokrycie. W przypadku dachów często się zdarza, że na ich powierzchni pojawia się zielonkawy nalot. Co to takiego i jak sobie z tym radzić?

Blachodachówka zielenieje – dlaczego?

Chociaż blachodachówka to materiał wykazujący bardzo wysoką odporność na wszelkie czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, silny wiatr czy obfite opady, to jednak również poddaje się czasem naturze. Na powierzchni jakiegokolwiek pokrycia dachowego z czasem zaczynają się rozwijać mikroorganizmy – szczególnie od strony zachodnio-północnej, która jest najbardziej zacieniona i często zawilgocona. Takie warunki są niezwykle sprzyjające dla wszelkiego rodzaju porostów oraz mchu.

Dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie stanu dachu. Wystarczy robić to raz w roku, najlepiej w okresie wiosennym. W ten sposób natychmiast wykryjemy ewentualne usterki, a także zawilgocenie niektórych partii, co może skutkować właśnie nieestetycznym, zielonkawym nalotem.

Mech na dachu – jak sobie poradzić?

Najważniejsze jest przede wszystkim systematyczne czyszczenie dachu. Po zakończeniu okresu jesienno-zimowego, czyli po nadejściu cieplejszych miesięcy, warto dokładnie umyć dach wodą pod wysokim ciśnieniem bądź też użyć miękkiej szczotki i odrobiny delikatnego detergentu, np. szamponu samochodowego z woskiem. W ten sposób upewnimy się, że pozbyliśmy się z powierzchni wszelkich zanieczyszczeń, które osadzają się szczególnie jesienią i zimą.

W przypadku, gdy zielony nalot już się pojawił i na dodatek zajął dość duży obszar, warto wynająć fachowca. Nie tylko dokładnie oczyści on zewnętrzną warstwę blachodachówki, ale także użyje odpowiednich preparatów zwalczających mikroorganizmy, które zdążyły przeniknąć do wnętrza materiału. W ten sposób zmniejszymy ryzyko ponownego zielenienia dachu.

Planujesz wykańczanie bądź renowację dachu?

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Co jest najważniejsze podczas nauki języka angielskiego?
Next post Zastosowanie betonu towarowego