Lokata na 3 miesiące: o czym trzeba wiedzieć?

Read Time:2 Minute, 34 Second

Zgromadzone przez nas oszczędności deponujemy najczęściej na lokatach bankowych. Jest to dobry sposób zarówno na ich bezpieczne przechowanie, jak i pomnożenie. Pomocna w realizacji tego zadania może być krótkoterminowa lokata na 3 miesiące. Przed jej założeniem należy jednak zapoznać się z kilkoma istotnymi kwestiami.

Dla kogo lokata na 3 miesiące?

Lokata ta jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą rozstawać się na długo ze swoimi pieniędzmi. Jeśli więc będziesz niebawem potrzebować swoich oszczędności, lokata na 3 miesiące powinna Cię zadowolić. Dostęp do swoich środków utracisz bowiem tylko na krótki okres. Oczywiście lokatę tą możesz zerwać wcześniej, tracąc jednak wypracowane odsetki (część lub wszystkie).

Z krótkoterminowej formy lokowania oszczędności możesz skorzystać też wtedy, gdy interesuje Cię wyższe oprocentowanie w skali roku, charakterystyczne dla depozytów zakładanych na kilka miesięcy. Wykorzystaj je, zwłaszcza jeśli posiadasz większe oszczędności. Wszak im więcej pieniędzy zdeponujesz, tym wyższe odsetki wypracujesz i więcej zarobisz.

Zyskowne oprocentowanie

Aby lokata na 3 miesiące była opłacalna, musisz przyjrzeć się wartości jej oprocentowania. To na jego podstawie będą naliczane odsetki, czyli Twoje zyski. Depozyty krótkoterminowe dość często są wyżej oprocentowane (3,5-4%) niż lokaty o długim terminie zapadalności (często poniżej 1%). Zwróć jednak uwagę, że oprocentowanie to zawsze podawane jest w skali roku.

Oznacza to, że wysokość naliczonych odsetek będzie proporcjonalna do czasu trwania lokaty. A jeszcze prościej – zysk wypracowany z Twoich oszczędności, będzie równy podanemu w ofercie oprocentowaniu wtedy, gdy pieniądze zdeponujesz na cały rok. W innym przypadku, aby poznać realne oprocentowanie za 3 miesiące, podziel jego wartość przez 12 i pomnóż przez 3.

Kapitalizacja odsetek

Banki stosują różne sposoby kapitalizacji odsetek, czyli doliczania odsetek do Twojego kapitału. Dziać się to może np. codziennie lub co miesiąc. Najlepiej, jeśli lokata ma jak najczęstszą kapitalizację odsetek. Dlaczego tak? Ponieważ im częściej odsetki są doliczane do Twoich oszczędności, tym większa ilość pieniędzy objęta jest oprocentowaniem.

Jeśli więc odsetki na lokacie naliczane są codzienne, to po zakończeniu pierwszego dnia zostaną one doliczone do zdeponowanej przez Ciebie kwoty. Drugiego dnia, oprocentowanie obejmie całą kwotę na Twoim depozycie, czyli wpłacone przez Ciebie środki wraz z odsetkami z dnia poprzedniego. I tak dalej. Czyli, im częstsza kapitalizacja, tym więcej zyskasz.

Wartość depozytu

Im więcej też wpłacisz na swoją lokatę, tym więcej wypracujesz. Musisz mieć jednak świadomość, że banki nie zawsze pozwalają lokować bardzo wysokie kwoty na lokatach z krótkim terminem zapadalności. Dość często ustalony jest limit wynoszący np. 20-30 tyś zł. Zwróć na to uwagę, pamiętając o wspomnianym już sposobie kapitalizacji odsetek i wysokości oprocentowania.

Podatki

Nie możesz też zapomnieć, że lokata na 3 miesiące – a dokładnie wypracowane przez nią dochody, są obarczone podatkiem od zysków kapitałowych, który wynosi 19%. Bank będzie pobierać go za Ciebie. Znaczy to, że do Twoich oszczędności doliczane będą odsetki już po odjęciu podatku, który naliczany jest w dniu kapitalizacji odsetek.

Dodatkowe opłaty

Szukając lokaty powinieneś sprawdzić, czy jej założenie nie wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowo płatnych usług. Może to być np. ubezpieczenie lub karta kredytowa. Sprawdź także, czy oferta wysokiego oprocentowania kierowana jest do wszystkich osób, czy tylko do nowych klientów. Pamiętaj też, aby dokładnie czytać warunki umowy!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Previous post Spadek – przykre formalności i zobowiązania
Next post Angielski dla dorosłych. Czy języka obcego można się nauczyć w każdym wieku?